Wisby

Tzv. W(V)isby zbroj se nejvíce proslavila díky nálezům z bitvy mezi Dánskem a Gotlandem u vesnice Visby (1361). Byla přechodem mezi zbrojemi první a druhé poloviny čtrnáctého století (v rané fázi se u ní neobjevovaly plnoplátové ruce či nohy, i když u pozdějších    verzí se již kombinovaly).

Její konstrukce nebyla složitá, šlo o plátky kovu přinýtované na kůži nebo látku, což z ní činí jednu z nejjednodušších zbrojí na výrobu doma. Celkové náklady na výrobu (bez helmy, podzbrojové ochrany a rukavic) by neměly přesáhnout 4000Kč. Zbroj má také výhodu minima zbytečného materiálu Ochranu hlavy vhodnou pro HMB zajistí bascinet nebo tzv. klobouk (který lze pro účely HMB doplnit o ochrannou mříž, skrytou za kroužkový náplet). Helmy pro triatlon doporučujeme vyrábět s minimální tloušťkou materiálu 2mm a pro buhurtovou kategorii minimálně 2,5mm a samozřejmě NEKALIT.

 

clanek-visby

Výhody zbroje:
Lehká (minimum přebytečného materiálu a např. přední část pláťáku stačí udělat i z 0,8mm pé roviny) a (pokud je dobře a na míru udělaná) poměrně pohyblivá. Chrání adekvátně. Levná a snadná na výrobu.
Celkově jde popsat slovy: Za málo peněz hodně muziky.

Nevýhody zbroje:
Proseknutí kůže či látky, či vytrhnutí lamel z nich (oprava není náročná ale spíše otravná). Čištění látky od bláta také není žádný med. Je potřeba se o zbroj starat, protože při boji jí často propotíte, takže lamely mohou zreznout a kůže/látka zplesnivět. Je potřeba jí na pár místech poupravit (zlepšit ochranu kyčlí a zad, strany kolen a loktů u ranějších verzí).

clanek-visby4

clanek-visby3

clanek-visby5

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *