A máme tu další návod. Vycpávka je jedna z doslova životně důležitých součástí výstroje. Pokud nemáte v přilbě KVALITNÍ, VŠITOU a UDRŽOVANOU vycpávku, může se Vám velice snadno stát, že Vás kamarád nebo soupeř „vypne“. Otřes mozku není nic příjemného, nehledě na to, že každý správný válečník chce mít hustokrutopřísnou přezdívku a je rozhodně příjemnější, když na Vás kamarádi z dálky křičí: “Krutore, Granáte nebo Kostilame.“ než třeba OTŘESI!!!*. Každý máme jiné proporce, proto se každá vycpávka pasuje na konkrétní hlavu a nedoporučujeme půjčování cizích přileb, nejen z hygienických důvodů ale také proto, že půjčená výbava je základ na průšvih.
*Postavy z této části návodu jsou vymyšlené a nemají nic společného se skutečnými lidmi.

Nyní přejdeme k vlastní výrobě. Budeme na ni potřebovat: pevné plátno, surovou vlnu, pár špendlíků, nějakou tu jehlu, kvalitní niť, něco na psaní, nůžky, metr a přilbu. Šicí stroj je výhodou. Naší snahou je dopracovat se k něčemu, co se aspoň vzdáleně bude podobat vycpávce na obrázku č. 1.

1

obr. č.1

Začneme tím, že si přilbu rozdělíme na několik pomyslných rovin, jak můžeme vidět na obrázku č. 2. Červené šipky vyznačují místa, kde budeme měřit obvod. Žlutou barvou jsou vyznačena místa, kde nás zajímá délka jednotlivých úseků. Jednotlivé rozměry berme jako orientační, přesné dopasování zvládneme v průběhu výroby, proto všude počítejte s nějakou rezervou. Stříhat lze vždy, naopak to nefunguje.

2

Obr. č. 2

Poté, co jsme si vše orientačně změřili, rozdělíme červený obvod č. 1 na 5 dílů, čímž zjistíme délku základny rovnoramenných trojúhelníků, které tvoří svrchní část vycpávky viz. obrázek č. 1 a 3. Výšku trojúhelníku musíme odhadnout, mě vyšla okolo 16 cm. K výšce trojúhelníku přidáme 1 cm látky, který nám po vycpání usnadní sešití jednotlivých dílů vycpávky. Je důležité, aby počet trojúhelníků byl lichý. Inkasované rány do přilby se pak rozloží na celou plochu svrchní části vycpávky, což snižuje riziko zranění bojovníka. Pro urychlení výroby si na kus kartonu narýsujeme trojúhelník, který pak desetkrát překreslíme na plátno a vystřihneme. Vystřižené trojúhelníky rozdělíme do pěti dvojic a sešijeme skoro po celém obvodu tak, aby zbyla pouze díra pro naplnění surovou vlnou. Poté,co máme vše sešito, přejdeme k obšití díry v horního cípu trojúhelníku nebo přišití očka pro nastavení vycpávky v přilbě. Přejdeme k  plnění surovou vlnou. Doporučuji používat vlnu pranou. Vycpávka sama o sobě začne časem smrdět a není žádoucí, aby se k této výrazné vůni přidal ještě pach ovce. Hotový trojúhelník vidíme na obrázku č. 3. Při vycpáváním je nutné počítat s tím, že se vycpávka časem vytluče a sesedne podle tvaru Vaší hlavy. Raději vycpáváme více, než méně ale všeho s mírou. Pokud chceme, můžeme prošít trojúhelník podél svislé osy, jak je patrné na obrázku č. 1. Na závěr zašijeme plnící otvory a prošijeme trojúhelník podél celé základny 1 cm od okraje, pro již zmíněné usnadnění sešití vrchních trojúhelníků a středního dílu.

3

Obr. č. 3

Prostřední díl vycpávky je vlastně obyčejný obdélník. Jeho rozměry změříme přímo na přilbě podle obrázku č. 2. Jedná se o červený obvod č. 2 a žlutou délku č. 2. Pozor, po vycpání tunýlků se nám zkrátí výška celého obdélníku. Rozměr tunýlku závisí na tom, jak veliký prostor musí vycpávka vyplnit. Čím méně místa máme, tím musí být menší i tunýlky. Opět po obvodu přidáme 1 cm látky, aby se nám jednotlivé díly vycpávky k sobě lépe sešívaly. Potom, co jsme si skoro z prstů vycucali rozměr středního dílu, přejdeme k vystřižení z látky. Můžeme vystřihnout dva menší obdélníky nebo jeden veliký, který přehneme a následně sešijeme. Pozor, nezapomeňte si nechat jednu stranu nesešitou na plnění. Vycpáváme opět surovou vlnou. Střední díl připravený pro pozdější pasování vidíme na obrázku č. 4.

4

Obr. č. 4

Spodní díl vycpávky vytvoříme obdobně jako díl postřední, s tím rozdílem, že rozměr označený červenou 3 na obrázku č. 2, je obvod přes nejširší část hlavy tj. přes nos nebo bradu, podle toho jaký obličej jsme nafasovali po rodičích. Rozměr označený jako červená 4 na obr. získáme tak, že k rozměru červené 3 přidáme pár cm. vznikne nám takový lichoběžník, který bude tlumit otřesy lépe, než obyčejný válec. Celá přilba bude ve finále držet na ramenou, nikoliv jen na krku. Takřka hotový třetí díl vycpávky vidíme na obrázku č. 5. Pozor na domácí mazlíčky, jsou všude. Přilba musí na hlavě opravdu držet, aby Vám ji nějaký dobrák v zápalu boje nestáhl, když si zapomenete zapnout řemen pod bradou. Sundávání a nandávání přilby nemusí být úplně porod ale je lepší, když to jde trochu ztuha.

5

obr. č. 5

Pokud potřebujeme, můžeme k vycpávce přidat ještě další díl, který vidíme na obrázku č. 6. Jedná se o límec, který kryje prostor mezi přilbou a ramenem. Bohužel nemám fotografii bez šupin.

6

Obr. č. 6

Střih získáme tak, že položíme přilbu na kus kartonu, obkreslíme její obvod. Pak přilbu otočíme a obkreslíme chybějící část. Šířku prstence volíme podle potřeby. Vznikne cosi podobné obr č. 7. Nyní máme dvě možnosti, jak tento vycpaný díl prošít. Buď jako kruhy/elipsy nebo jako paprsky sluníčka.

7

Obr. č. 7

Na obrázku č. 8 vidíme většinu dílů vycpávky před sešitím v jeden celek. Chybí zde pátý trojúhelník a nepovinný čtvrtý díl vycpávky.

8

Obr. č. 8

Poté, co máme všechny díly předpřipravené, začneme sešívat trojúhelníky ke střední části vycpávky a postupným zkoušením obírat/ubírat množství vycpávky. V okamžiku, kdy jsme spokojeni, zašijeme plnící otvory středního dílu a všijeme pátý trojúhelník do oblasti čela, čímž dovyplníme svrchní část vycpávky. Postupným přidáváním a ubíráním vycpávky doladíme přesný rozměr zbývajících dílů. Na závěr provlečeme provázek očky trojúhelníků a celý výtvor všijeme po celém obvodu do přilby. Snažte si všít vycpávku rovně, abyste neměli na hlavě přilbu nakřivo. Vypadá to fakt debilně. Častou chybou je límec odstávající v oblasti zátylku nebo nedostatečně napěchovaná vycpávka. Prvních pár tréninků se bude celá vycpávka „sedat“.

Další drobnost, která usnadní požívání, sundávání a nandávaní přilby je tzv. „miminko“, které je na obrázku č. 9. Pokud někdy někomu půjčíte přilbu, trvejte na tom, aby také výše zmíněné „miminko“ používal. Příklady střihů na tuto čapku jsou na obrázku č. 10.

9

obr. č. 9

10

obr. č. 10 převzatý ze stránky arxbona.cz

Tímto děkuji Jakubovi Bendovi, za svolení zveřejnit tento střih, jehož je Jakub autorem.

Nejen pro Sportovní klub středověkého kontaktního boje Praha Štěpán Hodr.

Doplňující fotografie

IMAG0902 IMAG0869 IMAG0866 IMAG0828 IMAG0827

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *