Tréninkový plán

Následující článek není úlný tréninkový plán, spíš je to souhrn obecných poučení a principů, které když budete dodržovat, tak se vydáte určitě tou správnou cestou.

Základní vybavení:

Často nám píší jednotlivci z různých koutů republiky, kteří nemají s kým trénovat. Některé věci lze trénovat i individuálně. Další uskupení naleznete na Vysočině, Ostravsku, Zlínsku a v okolí České Lípy.

Balda

 Snímek obrazovky 2014-10-03 v 17.02.01

Jedná se o 4 naplocho a 2 svisle pověšené pneumatiky na řetězu (bez disků), možno doplnit o plastovou trubku velkého průměru vsazenou mezi pneumatiky, která představuje ruce soupeře.

Na baldovi se se cvičí různé sestavy s měkčenou vodovodní trubkou na rychlost nebo těžkým kusem železa (kulatina o hmotnosti cca 3Kg) na sílu a výdrž, v kombinaci se štítem/štítkem i bez viz. níže. Dvouruční zbraně simulujeme trubkou z lešení.

Při otloukání máme chodidla vedle sebe na šíři ramen (zapomeňte na šermířské zvyky) a veškeré údery vedeme celým trupem, co největší silou a rychlostí. Po zvládnutí techniky úderu probíhá cvičení v pohybu. Pořádně začne člověk pracovat, až když je úplně utahaný.

Pneumatika z náklaďáku/traktoru a palice

Snímek obrazovky 2014-10-03 v 17.02.09

Pneumatiku z náklaďáku nemusím popisovat a palice je pořádný kus dřeva, který je na jedné straně zúžený do rukojeti. Není účelem, aby se dobře držela. Pneumatiku opřete o stěnu a ve spodní části zatižte čímkoliv, aby při cvičení neutíkala. Nohy při otloukání máme šikmo za sebou a údery vedeme celým tělem na každou stranu těla zvlášť tj. nejdříve s levou nohou dopředu, pak s pravou (mění se i poloha rukou na rukojeti palice) pro rovnoměrné posílení celého těla.

Trénink – verze pro začátečníky

Běh na rozehřátí – běháme spíše delší vzdálenosti 2-3 km. Výrazně to prodlužuje výdrž v boji. Pořádné protažení celého těla.
1 minuta rozehřátí s plastovou trubkou na baldovi
30 úderů palicí do pneumatiky na každou stranu
1 minuta s železem na Baldovi
Celé třikrát dokola – časem přidat opakování, počet úderů.
Kombinace s plastovou trubkou na Baldovi:
různé kombinace, snaha o co nejrychlejší sled minimálně tří úderů:
3 rány do stejného místa
noha/hlava/noha
jen nohy
jen otevřená/uzavřená strana

navalení štítem na Baldu, několik seků přes nohy a poslední sek do hlavy a rychlý ústup …fantazii se meze nekladou, jde o rychlost a sílu úderu. Se štítem/štítkem nebo bez. Technika/volný boj
1 na 1 nebo 2 na 1

V přilbě, prošívanicích s měkčenými trubkami (bacátka) se štítem/ pěstním štítkem na čas (např. 1 minuta boj/1minuta pauza a třikrát dokola)

Zápas

Není na škodu učit se zápasit v klubech přímo specializovaných na tento způsob boje a získané zkušenosti aplikovat v HMB. Druhá možnost je zablbnout si s kamarády na trávě podle pravidel, která si dohodnete.

Kick box

Ideálně opět ve specializovaném klubu nebo pod vedením někoho, kdo tomuto sportu rozumí. V HMB jsou prvky Kickboxu velmi oblíbené a je důležité naučit se používat všechny končetiny nezávisle na sobě.

Soule a podobné hry

Týmové hry jsou důležité pro práci celé pětky v kolbišti. Naučíte se pohybovat v poli jako celek, navzájem si krýt záda, vyvazovat nebo naopak blokovat soupeře a kondice půjde také nahoru.

Soule je středověká týmová hra s jednoduchými pravidly. Účelem hry je dopravit „míč“ na soupeřovu metu jakýmkoliv způsobem.

Házení s medicimbalem s přilbou na hlavě Vás celkem rychle naučí, koukat okolo sebe.

Základní „role“ v HMB

Tank – obvykle vyšší a těžší bojovník, jehož snahou je navázat na sebe co největší počet soupeřů a zaměstnat je tak dlouho, než mu přijdou spolubojovníci na pomoc. Tankova zbroj je proto robustnější.

Runner – obvykle lehčí bojovníci, kteří buď srážejí nepozorné bojovníky k zemi, nebo vytváří iluzi, že jsou všude. Rychle se přesouvají a je-li dostatečně velké kolbiště, mohou třeba odlákat nepohodlného tanka a pak mu rychle utéct. Runneři často používají „odlehčené“ zbroje.

Strikeři – úloha strikera je jasná – jednou ranou vypnout soupeře. Celý tým mu pro to připravuje podmínky. Pokud Vám někdo zablokuje strikera, musíte si ho co nejrychleji uvolnit.

Pro začátek je vhodné vyzkoušet veškeré dostupné zbraně a způsoby boje. Svou roli v týmu si každý časem vybere sám. Hlavně bušit, bušit a zase jenom bušit!

SKUPINA SEBELEPŠÍCH JEDNOTLIVCŮ JE K NIČEMU, VŽDYCKY DOSTANE PO TLAMĚ OD SECVIČENÉ SMEČKY.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *