Tento článek navazuje na předchozí návod „Jak pořídit svou první výstroj a výzbroj“, a pojednává o tom, jak se připravit na HMB turnaj, jaké zásady a postupy dodržovat v jeho průběhu a jak být maximálně samostatný a co nejmenší přítěž pro zbytek týmu.

Všichni jsme nějak začínali, všichni jsme si prošli tím peklem nejistoty a nervozity z toho, co nás čeká s pocitem, že naše vlastní zbroj nám spíše ubližuje, než aby nás chránila, z helmy nic nevidíme, nic není pořádně dodělané a přidělané, nemůžeme se hýbat, protože polovina výstroje byla dělaná na někoho jiného a navíc potřebujeme 3 lidi na to, aby nám před bojem nandali helmu, rukavice, štít a podali zbraň. A nic z toho nestíháme včas, protože oblékání do zbroje nám trvá hodinu, pořád něco hledáme, každá druhá věc nám chybí, po boji jsme sotva schopni vymotat se z kolbiště, svoje věci poházíme všude kolem a doufáme, že to po nás někdo sesbírá. Vynechal jsem něco? Řekl bych že ne. Všichni jsme si tím prošli a všichni jsme přišli na to, jak to dělat, aby se nám nic z toho nedělo. Zkušený bojovník je schopen obléknout se s rezervou do 30ti minut a potřebuje na to jednoho člověka, který zároveň stíhá pomáhat dvěma. Proto není nic horšího, než člověk, který i po půl roce bojování stále do nekonečna křičí „sapoooort!!“ každé dvě minuty, jsou akce, kde je nás málo a musí si pomáhat i bojovníci navzájem, v takových chvílích je nepřipravený bojovník pro tým více přítěž, než podpora. Jak z toho ven? Není to tak těžké jak se zdá, stačí dodržovat těchto X zásad:

Domácí příprava

1. Vše, co vyrábíš, dodělej až do konce 

Vše zabruš, vyčisti, přišij a obšij ať nevypadáš jako vandrák a neděláš ostudu. Nenechávej nic na večer před turnajem, potřebuješ se dobře vyspat a ne do 4 do rána dodělávat zbroj. Může se stát, že nestíháš, v takovém případě je na prvním místě funkčnost výbavy. Na prvním turnaji si můžeš dovolit vypadat jako vandrák, pokud bude všechno fungovat jak má. Nejhorší pohled je na bojovníka, kterému i po roce bojování stále lezou odevšad nitě, používá elektrikářské pásky místo šňůrek a je orezlý, proto svou výbavu dotáhni do konce co nejdříve. Jak postupovat v případě, že nestíháš začišťovat a dodělávat?

A. Nejdůležitější je helma!
Helmu měj vždy v perfektním stavu. Správně všitou vycpávku, abys dobře viděl a dýchal. Začištěné očnice u hledí, aby se ti do očí nedostala špona. Helma musí jít snadno nasadit na hlavu. Až budeš ve zbroji, bude se ti helma nasazovat o dost hůř než doma u televize, tak ať kolem tebe nešaškují tři pomocníci!

B. Řemínky v perfektním stavu!
Ve všech řemíncích, které se kdekoli zapínají měj udělané dírky. Deset minut před turnajem opravdu není vhodná doba k tomu shánět průbojníky a vyměřovat, kam vycvaknout dírky. Všechny řemínky kontroluj po každém turnaji, zda nejsou natržené, utržené nebo příliš staré. Pozornost věnuj i dírám v řemínkcích, jestli nejsou roztrhané a spojené. Je k vzteku, když si nemůžeš dotáhnout řemen do té polohy, která ti vyhovuje. Zkontroluj také přezky, jestli nějaká nechybí, nebo jestli není poškozená a nefunkční.

C. Nákončí šňůrek!
Každá šňůrka, kterou na zbroji cokoli přivazuješ k čemukoli má mít nákončí! Každý tě bude milovat, pokud po něm budeš chtít, aby ti přivázal plechové rameno šňůrkou, která je na obou koncích na 2 centimetry roztřepená. Máme několik možností, jak toto ošetřit: Kovová nákončí – dají se koupit na šermířských burzách, objednat přes internet nebo i vyrobit doma. Musí se přišívat a čas od času se ztrácejí, jsou ale historická a vypadají hezky. Vosk – konce šňůrek namočíš do roztaveného vosku a necháš ztuhnout. Výsledkem budou nákončí, která sice nevypadají moc krásně na pohled ale časem ztvrdnou tak, že není prakticky potřeba je opravovat. Navíc je to levné a nedá se o ně napíchnout. Tkaničky do bot – ty s plastovým zakončením. Krajní řešení, nehistorické a ošklivé, přesto funkční. Pokud nestíháš před turnajem a nemáš čas vyrábět historické šňůrky, vytahej tkaničky ze starých kecek. Elektrikářské pásky – zázrak v ryzí formě, opraví každou zbroj, vyřeší každý váš problém! Pokud vše ostatní selže, elektrikářské zdrhovací pásky to jistí, skvěle drží, ovšem počítají se až jako krajní řešení, pokud se něco během turnaje utrhne. Nastupovat do turnaje rovnou s nimi je ovšem velká ostuda a na Bitvě národů za ně rozhodčí může udělovat penalizace.

2. Co a jak si zabalit? 

A. Zavazadla
Doporučené zavazadlo na zbroj je kufr na kolečkách rozumných rozměrů. Dá se do něj naskládat celá zbroj, něky i s helmou a díky kolečkům se dá toto těžké zavazadlo pohodlně transportovat. Snažte se nacpat vše do co nejmenšího kufru – šetříme místem. Zbylé zavazadlo na ostatní věci je na vás, doporučuji batoh, tahá se lépe než sportovní taška.

B. Co s sebou krom zbroje?
– Leckterým z vás může tento bod přijít zbytečný, věřte ale, že vždy se najde někdo, pro koho to budou nové informace.

– Zjisti si, kam se jede a jak se tam spí! Dost často se nocuje v tělocvičnách, někdy přímo v historickém táboře ve stanech, v tom případě se dopředu s někým dohodni, zda pro tebe bude mít místo ve svém stanu. V každém případě si zabal spacák a karimatku!

– Strava. Prakticky na každém turnaji je zajištěna nějaká strava, často však až od sobotní snídaně. Někdy jenom obědy. Na některých akcích se domlouvá společné jídlo. Tyto informace si ověř, vždy si však sebou vem něco vlastního alespoň na večeři v den příjezdu, případně i na snídani následujícího dne.

– Doklady totožnosti! Jezdíme často do zahraničí, vždy se přesvědč, že u sebe máš občanku nebo pas, zní to sice jako samozřejmost, ale zjistit např. na hranicích s Chorvatskem, že jeden člen výpravy nemá pas není zrovna dobrý začátek dne.

– Sada na opravu výstroje! Určitě jehlu, kleště, dratev a nůž nebo nůžky. Dál záleží na tom, co všechno máš. Určitě se hodí vlastní sada průbojníků nebo děrovací kleště, šídlo, drát, nýty a náhradní kůže a šňůrky, svíčka a vše, co tvoje zbroj obsahuje a co se dá zničit nebo ztratit. Elektrikářské pásky v dostatečném množství. Těch zkrátka není nikdy dost. Hodí se i role lepicí pásky „stříbrňačky“.

– Hygienické potřeby, lékárna! Vyčistit si zuby před tím, než si nandáš helmu a zavřeš hledí, je neocenitelné. Vlastní mýdlo a ručník, případně šampon taky není na škodu, z pravidla bývají na turnajích sprchy a po dni bojů a rvaček není nic lepšího než udělat ze sebe zase člověka. Máme sice klubovou lékárnu, plně vybavenou, ovšem prášky na bolest hlavy nic neváží, elastické obinadlo se může hodit kdykoli atd.

C. Třikrát kontroluj, jednou bal a pak třikrát kontroluj! Dobře si několikrát zkontroluj, že ti nic nechybí. Na místě nemusí být vše na půjčení. Věnuj speciální pozornost věcem jako obuv ke zbroji, chránič na zuby, suspensor, plechové rukavice. Tyto předměty se tuze rády schovávají a zapomínají doma, v případě bot a rukavic je to zákonitě vždy jeden kus z páru.

3. Turnaj 

A. Pořádek, pořádek, pořádek!
Ordnung must sein, jak říkají němci. Udržuj ho vždy a všude, hlavně ve svých věcech. Všude je plno lidí, šlapou jeden přes druhého a ve všem se přehrabují. Proto si hlídej své věci. Na akcích se sice nekrade, ale často se něco prostě ztratí v hromadě věcí.

B. Zdrž se alkoholu a omamných látek.
Ano, to myslíme vážně. Večer před turnajem sice panuje veselá nálada, poznáš spoustu nových lidí, případně potkáš staré kámoše a atmosféra přímo vybízí k tomu něčeho se napít a dobře se pobavit. Věř mi ale, že ráno po osmi pivech rozhodně nebudeš mít chuť vrhnout se na nepřítele ale spíš zpátky do spacáku, případně na záchod. Alkohol před turnajem připravuje bojovníka až o 80% jeho výkonu! Neboj se, v sobotu večer si užiješ zábavy dost.

C. Sleduj čas!
Měj v paměti časový harmonogram a drž se ho. Naplánuj si přesně, kdy musíš přestat snídat a začít se oblékat do zbroje nebo připravovat na přesun na bojiště, ať se na tebe nečeká. Výmluvy typu „ale já fakt nevěděl že se bojuje už za půl hodiny“ na nikoho neplatí!

D. Hlídej si své věci
Vím, že je to těžké, ale i během turnaje si stále hlídej, kde máš helmu, rukavice, zbraně, štít, chránič na zuby. Často se stane, že máš delší pauzu, tak si jmenované sundáš, někam pohodíš a pak to sháníš, protože mezitím ti do toho třikrát někdo omylem kopnul.

E. Pitný režim!
Dodržuj pitný režim. Pij večer před turnajem více vody, v den turnaje pokračuj. Budeš mít ohromnou spotřebu vody, tak se neboj do sebe toho trochu nalít, na záchod se ti chtít nebude, všechno vypotíš. Pocit žízně znamená dehydrataci a oslabení, navíc ti večer bude špatně.

F. Support!
Členové podpůrného týmu – tzv. support jsou tu od toho, aby ti pomáhali a starali se o tebe. Neboj se je o cokoli požádat. Měj ovšem na paměti, že jsou tu i další bojovníci se svými potřebami, snaž se proto být maximálně samostatný. Pamatuj, že jsou to lidi jako ty, buď na ně hodný a milý. Na konci turnaje nezapomeň supportu slušně poděkovat za to, jak se o tebe hezky starali, protože:

„Fighter bez supportu je jenom ubohá hromádka zbroje, co má žízeň.“ (Halk)

Martin Štádler

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *