Historie Klubu

O HMB a Bitvě Národů jsme zachytili první zmínky již v roce 2010 na historické akci v Polsku, kde jsme viděli poprvé na živo buhurt 5 na 5 a tento sport nás poměrně zaujal. Uplynuly ovšem ještě 2 roky, než se začalo mluvit o vzniku HMB v České Republice. Psal se Duben 2012.

Dlouhotrvající existence skupiny historického šermu Sempiternus spěla nenávratně ke svému konci a několik jejich členů začalo přemýšlet o tom, že je na čase začít dělat něco nového a HMB by mohla být zajímavá zkušenost. Osud tomu chtěl a svedl do jedné noční tramvaje cesty dvou lidí, Štěpán, který si právě vezl od švadleny novou prošívanici, byl osloven Dimou, který již třetím rokem pobýval v České Republice a marně hledal nadšence, které by naučil HMB, s kterými by vytvořil tým a začal jezdit na turnaje. Slovo dalo slovo a dohodl se první trénink. Dima měl za sebou přes deset let plněkontaktního středověkého boje a byl schopným kovářem. Začal nás tedy trénovat a vyrábět nám první zbroje. Začali jsme jako parta čtyř lidí hledající nové zájemce. V té samé době paralelně vznikaly další zárodky HMB v Brně, Ostravě a na Vysočině, mezi českými šermíři se rychle rozkřiklo, co se děje a první zájemci začali přicházet.

Během roku 2012 jsme se na zkoušku zúčastnili prvních HMB akcí v Rakousku, kde se oficiálně také zformoval český národní tým a bylo rozhodnuto. Na podzim roku 2012 už naše členská základna čítala 7 lidí a bylo na čase pohnout se dál a založit občanské sdružení SKSKBP. Tehdy náš klub vznikl oficiálně a prvním kapitánem klubu byl jmenován Štěpán. Rok se s rokem sešel a sezóna 2013 slibovala mnohé. Chystali jsme se na naší první velkou zkušenost – Bitvu Národů 2013. Naše členská základna se rozrůstala, na začátku roku Pražský klub pořádal celorepublikové HMB soustředění, kde se také poprvé ukázal budoucí kapitán klubu Jan „Burgr“ Burgerstein. Nezbývalo než dozbrojit, natrénovat a vyrazit.

CIMG0206-1024x768

Na mistrovství světa jsme nastupovali ve dvou smíšených týmech společně se slovenskými bratry a ostudu jsme si neutrhli. I když nás zkušenější týmy vyřadily, odjížděli jsme s pocitem, že naše snažení má budoucnost. Následující kolotoč událostí a turnajů potvrdil, že máme pravdu. Všechny vyjmenovat nelze, zmíníme proto jen ty nejdůležitější:

2013 – účast na několika turnajích v Rakousku a Německu.

2014 – eliminační turnaje pro nadcházející sezónu ukazují, že pražský klub má velkou budoucnost, kdy tým Trollů vyhrál všechny tři kola a na Bitvu národů 2014 nastupoval jako ČR 1. Následuje historicky první vítězství klubu na turnaji v Rakouském Linzi.

2015 – Bitva Národů v Praze, Trollové se umisťují nejlépe ze všech týmů české reprezentace. Získávají také druhé místo na velmi tvrdém turnaji v Polsku a vítězství v několika domácích turnajích. V druhé půlce roku přichází krize a Trollům se nedaří tak jako dříve. Dochází také ke změně na kapitánském postu, novým kapitánem klubu se stává Burgr.

2016 – Trollové se vrací na scénu v plné síle, drtivě vítězí na domácí půdě i v zahraničí. Historicky poprvé se jako český tým účastní Dynamo Cupu v Moskvě, kde získávají trofej za nejlepšího nováčka. Ke konci roku pak členská základna klubu čítá okolo padesáti lidí, vznikají další tři týmy –  Pražská Holota, Pražské Krysy a náš první ženský bohurtový tým Prague Vixens.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *