Část 4. – Kalení a nýtování.

Dostali jsme se do fáze, kdy můžeme vytvarované plechy poslat do kalírny. Nemá smysl se pokoušet kalit v domácích podmínkách. Pokuste se v kalírně domluvit, aby se k plechům chovali šetrně. Lepší zkušenost máme s menšími firmami. Nedělá jim problém takhle malá zakázka a pracují rychleji, než velké firmy, které pár Kg plechu nevytrhne. Poslední várka, kterou jsem nechával kalit u kamaráda, se nezkroutila vůbec a tímto bych mu rád poděkoval. Díky Petře. Budou se vás ptát, na jakou tvrdost chcete plechy kalit. Vysvětlete jim, jak bude materiál namáhán, a nechte si poradit. Nezapomeňte na pravidlo „Méně je více.“ Tvarově jednoduší díly mohou být tvrdší. Mého wisbymongola jsem nechal kalit na 45HRC, což je docela hodně.

Pokud vše klaplo, jsme majiteli skvěle zakalených plechů a může pokročit s výrobou. Nejdříve vyrovnáme díly, které se zkroutili při kalení. Já měl štěstí a nemusel jsem rovnat nic. Vyrovnané plechy natřeme nějakou barvou nebo nastříkáme sprejem, čímž omezíme korozi zbroje. Při boji se člověk hodně potí a není nic neobvyklého, když na sebe bojovník vylije vědro vody, aby uchladil tak mocný stroj, jako je člověk. Viz. Obrázek č. 32.

1

Obr. č. 32

Před nýtováním si musíme průbojníkem vysekat kožené podložky pod hlavy nýtů (hřebíky lepenkáče), abychom hranou hlavy nýtu neprorazili látkový základ. Položíme na dřevěnou podložku kus kůže a průbojníkem vysekáváme do úplného zblbnutí, pak do středu těchto kožených koleček natlučeme lepenkáče. Je to krajně nezáživné ale co se dá dělat. Viz obrázky č. 33 a 34.

2

Obr. č. 33

3

Obr. č. 34

A je to tady! Vrhneme se na nýtování. Nejdříve si rozložíme plechy na látkový základ a obkreslíme je, abychom se při nýtování měli čeho držet. Pozor na to, který díl kam nýtujete. Rozebírat nýtovaný spoj z látky je peklo. Málem jsem si nanýtoval předek a zadek a to by byl konec návodu, protože by mě kleplo. Při nýtování budeme postupovat od středu ke krajům, protože budeme neustále vyrovnávat svrchní vrstvu látkového základu. Látkový základ položíme na dřevěnou desku, vezmeme hřebík lepenkáč, vložíme do díry a protlučeme ho kladivem krs látku, pak ho vyndáme a do vzniklé díry vsuneme z lícové strany zbroje lepenkáč s koženou podložkou. Po protažení srovnáme plechy na látkovém základu do správné polohy, uštípneme lepenkáč a zbylý konec roznýtujeme. Celý postup je na obrázcích č. 35- 38. Potom, co to uděláme tak třistakrát, máme donýtováno a dopracovali jsme se k něčemu, co se podobá obrázkům č. 39 a 40. Omlouvám se za kvalitu fotek, zapomněl jsem si do dílny vzít foťák a pravěký telefon je rád, že dýchá.

4

Obr. č. 35

5

Obr. č. 36

6

Obr. č. 37

7

Obr. č. 38

8

Obr. č. 39

9

Obr. č. 40

Pokračujeme přinýtováním řemenů s přezkami na zapínání, potažením vnitřní strany zbroje krycí vrstvou plátna a začištěním okrajů ale o tom zase příště.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *