Část 3. – pertlování

Vše máme odvrtané a nachystané na ohýbání. Přestože jsou všechny díly odjehlené a vyhlazené, musíme být při práci s plechem opatrní, abych se nepořezali. Doporučuji při práci používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, špunty do uší apod. Začneme vytvořením pertlu. Toto vyztužení doporučuji u všech větších dílů zbroje. Tento prvek je zcela zásadní u dílů, které jsou v blízkosti krku, zápěstí, kotníků a podobně důležitých místech. Není nic trapnějšího, než se zranit o vlastní zbroj.

Vezmeme do ruky rýsovací jehlu nebo lihový fix, a pokud jsme tak již neučinili, nakreslíme rysku, podle které budeme hranu plechu ohýbat. Označený díl upneme do svěráku tak, aby hrana čelisti svěráku byla přesně na rysce, jak můžeme vidět na obrázku č. 19.

i

Obr. č. 19

Nyní vezmeme do ruky mírně vypouklé kladivo např. jako je na obrázku č. 15 a několika vhodně mířenými údery postupně naohýbáme plech po celé délce rysky. Jednotlivé fáze ohýbání ve svěráku vidíme na obrázcích č. 20 – 21.

j

Obr. č. 20

k

Obr. č. 21

Bohužel celý pertl nelze udělat podle čelisti svěráku, proto ohyb dokončíme na kovadlině, ocelové desce nebo těle svěráku. Druhou část procesu ohýbání je vidět na obrázcích č. 22 a 23.

l

Obr. č. 22

Občas musíme plech různě natáčet tak, aby se nám podařilo ohyb uzavřít. Na závěr ohyb vyrovnáme rovným kladivem na rovné desce (dráze kovadliny), což nám ukazuje obrázek č. 23.

m

Obr. č. 23

Vytvořením pertlu jsme se mohli dostat do situace, že ohyb překryl již vyvrtanou díru. Pokud tomu tak je, znovu díru protáhněte vrtákem. Po kalení už toho moc neodvrtáme a byla by to zbytečná překážka ve výrobě. V tuto chvíli už trochu chápeme, jak se plech při ohýbání chová a můžeme přejít ke tvarově složitějším ohybům. Mám na mysli díly u krku a průramky. Postup je ohýbání je obdobný jako u rovných částí, s tím rozdílem, že musíme postupovat při ohýbání pomaleji a více si s plechem pohrát. Průběh ohýbání vidíme na obrázcích č. 24 až 28. Pozor na levé a pravé části zbroje. Kdybychom se pokusili ohnout plech na zpět do rovna a na opačnou stranu, tak praskne.

n

Obr. č. 24

o

Obr. č. 25

p

Obr. č. 26

q

Obr. č. 27

r

Obr. č. 28

Jestli si nejste jisti, jak si s ohýbáním poradit, podívejte se po nějaké stránce, která pojednává o ohýbání plechu. Určitě najdete nějaký obsáhlejší text popřípadě erudovanější způsob.

Máme opertlováno a přejdeme k ohýbání jednotlivých lamel. Toto ohýbání je jen na hrubo. Plechy se při kalení různě narovnají nebo naopak smrsknou a budeme je muset do přesného tvaru dopasovat až před vlastním nýtování. Opertlované díly jsou na obrázku č. 29

s

Obr. č. 29

Lamely na břiše ohneme jednoduše podél nějaké trubky nebo přes nos kovadliny. Další možnost je vydlabat si do kusu dřeva účko a klepat do něj nebo půlkulatým kladivem na dráze kovadliny (ocelové desky). Ohyb se snažte klepat táhlý a plynulý, aby na lamele nebyly zlomy. Opět začneme od jednodušších dílů, abychom si zvykli na chování materiálu. Naohýbané lamely jsou na obrázku č. 30.

t

Obr. č. 30

Hrudní a zádové plechy vyklepeme kulatým kladivem do dřeva. Je to asi nejtěžší část výroby. Všechno musí lícovat a nesmí nikde tlačit. S trochou trpělivosti se Vám to určitě podaří.                     Viz. obrázek č. 31.

p

Obr. č. 31

Pokračování – Část 4. kalení a nýtování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *