Část 2. – Vrtání

V tuto chvíli máme všechny plechy zakulacené a bez otřepů. Přichází jedna z méně zábavných částí výroby. Musíme rozvrhnout a rozrýhovat všechny díry. Rýsovat můžeme opět čímkoliv, co se nesmaže. Doporučuji rýsovací jehlu. Pokud si nejste jisti počtem a rozvržením nýtů, inspirujte se originálními zbrojemi nebo již vytvořenými kusy. Snažte se to udělat tak, abyste se nadřeli, co nejméně. Nářadí potřebné k práci je na obrázku č. 15 (kladivo, důlčík, vrtačka s vrtákem o ø 3mm a seříznutá PET láhev s chladicí kapalinou).

a

obr. č. 15

Nelekejte se, že na obrázcích jsou díry kreslené a vrtané po trojicích. Na novou sezonu si vytvářím novou mongolskou zbroj a toto rozložení nýtů je pro daný typ zbroje charakteristický. Nezapomeňte si nechat místo pro pertl, který výrazně zvýší celkovou tuhost jednotlivých částí zbroje. Stačí zhruba 10 mm od horního okraje. Na obrázku č. 16 je zvýrazněná ryska, podle které budeme později plech ohýbat. Poté, co jsme si rozrýsovali první plech, překontrolujeme správnost rysek, označíme důlčíkem místa budoucích děr, jako je tomu na obrázku č. 16 a odvrtáme díry.

c

obr. č. 16

Vyplatí se koupit dražší vrtáky, nemusíme je tak často brousit, lépe odebírají materiál a nechají si líbit daleko více, než ty nejobyčejnější. Na celé zbroji jsem si vystačil s jedním vrtákem bez broušení, stačí se k němu chovat slušně a chladit po každé díře. Z vrtačky ho necháváme čouhat jen pár milimetrů ( 10 mm), aby se při vrtání nezlomil. Vrtáme na dřevěné podložce (dřevěná deska, trám…) Odvrtaný první díl je na obrázku č. 17. Každou díru zbavíme otřepů, které vznikly při vrtání a to z obou stran. Postačí na to vrták o větším průměru.

e

obr. č. 17

Tímto jsme si vytvořili „měrku“ podle které překreslíme rozmístění děr na další části zbroje. Stačí položit dvě obdobné části zbroje na sebe a rýsovací jehlou „obkreslit“ polohu děr. Tak, jako je to mu na obrázku č. 18. Překreslené díry později opět označíme důlčíkem, odvrtáme a srazíme hrany.

f

obr. č. 18

Pokračování – část 3. – pertlování

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *