Část 1. – Střih

V prvním díle se zaměříme na několik základních typů zbrojí, všechny však na stejném základu. Nejpoužívanější ochranou těla bojovníka je plátový kabátec (obr. 1) nebo brigantýna (obr. 2)

1
obr. 1

2
obr. 2

Požadavky kladené na zbroj jsou dostatečná ochrana, pohyblivost a co nejnižší hmotnost. Střihy originálních zbrojí musíme občas mírně upravit, aby byl plech opravdu všude a nedošlo k ohrožení bojovníka. Obecně lze říci, že čím jednoduší střih, tím větší ochrana těla a snadnější výroba i údržba zbroje.

Svrchní (krycí) vrstvu zbroje tvoří silné husté lněné nebo vlněné plátno. Pod ním jsou dvě až tři vrstvy nosné látky (hrubý len, nylonové materiály, konopné tkaniny), na které jsou nanýtovány různě tvarované plechy. Kůži jakou nosnou vrstvu nepoužíváme, protože se v ní bojovník při boji rychleji přehřívá. Plechy lze z vnitřní strany opět překrýt vrstvou látky. Je dobré mít zbroj rozebíratelnou na více dílů, získáme tak možnost měnit rozměry zbroje, usnadníme si přepravu a prodloužíme její životnost, protože nevzniknou nadmíru namáhaná místa, ve kterých by se mohla začít vytrhávat látka. Např. : řemeny přes klíční kosti, boky apod.

3obr. 3

Příklady střihů různých kabátců (obr. 3 – 6)

Internet je plný střihů na kabátce z různých období, stačí do vyhledavače zadat některé z kouzelných slov „coat of plates pattern“ „wisby armour pattern“ a vybrat si.
U kabátce na obr. 4 musíme doplnit plechy v oblasti lopatek a v prostoru mezi krkem a ramenem.

4obr. 4

5
obr. 5

6
obr. 6

Potom, co jsme si sehnali vhodnou krycí látku i nosnou látku, vrhneme se na výrobu střihu. Oblékneme se do prošívanice a s pomocí kamaráda nebo maminky změříme všechny potřebné rozměry. Například: délka kabátce, obvod přes prsa a pas, šířka mezi krkem a ramenem…) Podle naměřených rozměrů doladíme tvar střihu, který později přeneseme na látku. Není na škodu přidat nějakou rezervu, ustřihnout přebytky můžeme vždy. Pozor na krytí lopatek. Kabátec v oblasti lopatek musí být dostatečně široký, aby při boji nevylezlo místo kryté pouze prošívanicí. Naopak prostor na prsou děláme spíše užší, abychom mohli volně pohybovat rukama a zbroj nás neomezovala. S výrobou látkového základu začneme od nosných vrstev. Látku, ze které budeme vystřihovat nosnou vrstvu, položíme na pracovní desku (v nouzi postačí podlaha) a krejčovskou křídou, fixou nebo čímkoliv, co je na látce vidět přeneseme střih na látku (obr 7).

7obr. 7

Teď nás čeká vystřižení první vrstvy. Poté, co se přesvědčili, že jsme se pří měření nedopustili chyb (když si první vrstvu obléknete, nesmí chybět látka na místech, kde bude později plech), můžeme vystřihnout zbylé vrstvy nosné látky. Když máme jednotlivé vrstvy vystřižené, položíme je na sebe a důkladně vyhladíme, aby nikde ne látce nebyly vlnky ani překlady. Následně látky sešpendlíme k sobě a prostehujeme, čímž se vyhneme problémům při nýtování.

Pokud si vůbec nevíte rady se střihem látkového základu, spojte se s nejbližší krejčovou, jistě Vám poradí.

Přejdeme k tvorbě kartonových šablon plechů. Pokud máme možnost, můžeme si šablony vytisknout, a zvětšit na potřebný rozměr na kopírce. Vyhneme se tak pracnému překreslování. Pokud tuto možnost nemáme, musíme všechny rozměry přepočítat nebo položíme karton na látkový základ a nakreslíme šablony od oka. Jednotlivé šablony by se měly překrývat zhruba 10 – 15 mm. (obr. 3-6)

Plechové části zbroje

Pokud máte rádi své tělo, vyhněte se ocelovým plechům, které nelze kalit. Většina bojovníků používá zbroje z ocelového kalitelného plechu o tloušťce 1mm ČSN 14260 (54SiCr6). Tu lze koupit v prodejnách s hutními materiály (Ferona, Kondor …). Tabule plechu má rozměr 1 x 2 m a stojí okolo 1200,- Kč. (obr. 8)

8obr. 8

Ocelový plech důkladně otřeme hadrem, můžeme ho i odmastit. Poté na plech vyskládáme kartonové šablony tak, abychom co nejvíce šetřili materiálem (obr. 9).

9obr. 9

Nyní obkreslíme šablony na plech. Můžeme použít rýsovací jehlu, lihovku, fixy na kov…prostě cokoliv, co se při pozdější manipulaci s plechem nesetře a zůstane vidět. Po obkreslení šablon, přejdeme k vystřižení. Bohužel ne každý má k dispozici el. nůžky (obr. 10). Jednotlivé díly můžeme stříhat pákovými nůžkami, vyřezat flexou s řezným kotoučem (obr. 11) a když nemáte ani tu, nezbývá než díly vysekat sekáčem. Při práci dodržujte aspoň základní bezpečnost práce. Pokuste se nepořezat, nevypíchnout si oči, neohluchnout a nikoho nezabít.

10obr. 10

11
obr. 11

Vystřižené plechy kabátce vidíme na (obr. 12). Po vystřižení mají plechy ostré hrany, které musíme odstranit. Kromě odstranění špon a otřepů, musíme také zakulatit všechny ostré rohy, které by později protrhávaly a prořezávaly látkový základ zbroje. Nejjednoduší a nejrychlejší způsob je pomocí flexy s lamelovým kotoučem (obr. 13). Pokud nemáte flexu, nezbývá vám, než vše pracně začistit pilníkem. Zakulacené a začištěné plechy vidíme na (obr. 14).

12obr. 12

13
obr. 13

14
obr. 14

 

Pokračování – část 2. – vrtání

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *